1962-1971

kronikář: Jan Mašek

Tuto část kroniky plně poznamenala doba, ve které byla psána. Kronika byla plně pod dohledem Národního výboru. Jediné co lze přičíst jako klad, je snad jen pečlivost s kterou byla kronika psána. Bohužel obsah byl spíše snem jak by měl vypadat reální socialismus na vsi.

Rok 1962 po schválení Radou místního národního výboru (Je nutné říct, že tento zápis je tak nezajímavý, jak jen to jde. Na 3. stránkách je tu rozepsána činnost JZD. Včetně stavu dobytka, plnění dodávek, věkové rozvrstvení členů družstva. Na dalších 2. stranách činnost MNV. Zde by se dalo uvést, že Kloužovice, včetně Velmovic měly ke dni 31.12.1962 327 obyvatel a 80 popisových čísel. V Chýnově se nacházela jak veřejná bezpečnost, tak i zdravotní středisko, matriční obvod, pošta a samozřejmě i škola, kam docházelo 25 žáků.
V obci pracovaly tyto uvedené organizace: Výbor žen, ČSPO, ČSČK, ČSM, Dohlížecí výbor Jednoty, Čs. Myslivecká jednota.
Jinak se opět kronikář soustředil na sňatky, narození, úmrtí, počasí a stavby v obci.)

>> Krásná fotografie z JZD zobrazující novou porodnu prasat.

Nová porodna prasat.

Rok 1963 Tento rok se věnovalo hodně práce a času na opravu cest, které již poslední dobou při špatném počasí nebyly skoro sjízdné. Týkalo se to hlavně cesty do Velmovic a přímo ve Velmovicích. Také na návsi byly cesty povezeny štěrkem.

>> Zima v Kloužovicích. Fotografie pořízena roku 1963.

Zimní Kloužovice.

Fotografie pořízené r.1963.
> Pohled na můstek pod hospodou.
>> Pohled na vesnici od transformátoru.

Ta slepice už tam ležela.
Pohled od transformátoru.

> Na fotografii je vidět rybník na návsi. Tentokrát je však vypuštěný.
>> Hlavní průjezd celou vesnicí.

V rybníku bývá i více vody.
Průjezd vesnicí.

Rok 1964 Byla dostavena výkrmna prasat.

Rok 1965 Jižní Moravu a Slovensko postihly veliké záplavy. Dunaj se vylil ze svého koryta a vznikly značné materiální škody na obydlích, polích a lesích.
Došlo ke sloučení družstev Kloužovice a Dobronice.
Brigádníky byla opravena přilehlá hráz rybníka.
24. října se dělal výlov rybníka na návsi. Na jaře tam bylo nasazeno 170 ks kaprů a vyloveno jich bylo 165 ks.
Počet obyvatel v obci ke konci roku činil 322.

>> Výlov rybníka na návsi. Vždy velká atrakce pro celou vesnici.

Přihlížejících je vždy víc, než těch co pracují.

Rok 1966 5. března se konala jako každoročně oslava Mezinárodního dne žen. Oslava se vydařila tak dobře, že muži slavili svátek žen až do neděle do večera.
Byla opravena studánka, dány nové skruže a studánka byla opět napuštěna.
V měsíci březnu byl splněn obecní závazek na úpravu potoka pod Zálohovou zahradou. Byly vytrhány vrby a upraveno nové koryto potoka.
Bylo započato s pracemi na veřejném osvětlení. 23. listopadu byla světla poprvé rozsvícena.
Posledního dubna se jako každý rok pálily čarodějnice. Tento zvyk se udržuje i jinde, protože bylo večer vidět ohně na všech okolních kopcích.

>> Úprava potoka. Brigádnicky odpracováno mnoho hodin. Fotografie pořízena roku 1966.

Úprava potoka.

Rok 1967 Byla vyasfaltována silnice od závor na Hůrce až za kravín, od hospody za Mlynářovi.
Byla započata práce na nové prodejně Jednoty.
(Jinak opět zpráva z JZD,.....)

Rok 1968 21. srpna t.r. překročila vojska Varšavské smlouvy naše hranice, údajně na potlačení kontrarevoluce, která u nás vznikla během roku a vážně ohrožovala další rozvoj socializmu v naší zemi. Toto se stalo bez požádání a vědomí naší vlády a mělo za následek prolití lidské krve a způsobení mnoha škod naší republice. Tento rok stal se významným v našem životě velkými politickými událostmi, které se datují od lednového zasedání Ústředního výboru KSČ, na kterém byla odhalena činnost dosavadního prezidenta Antonína Novotného a celého vedení našeho státu. Objasnila se veřejnosti naše hospodářská situace, která je vlivem nesprávného řízení velmi svízelná. Došlo k rozdělení funkce prezidenta republiky a prvního tajemníka ÚV KSČ. Prvním tajemníkem byl zvolen s. A. Dubček a v březnu pak došlo k volbě nového prezidenta republiky. Byla prosazována politika socializmu s lidskou tváří a rozvíjena demokracie. V srpnu pak došlo ke vpádu vojsk Sovětského svazu, Bulharska, Maďarska, Polska a NDR na naše území. Situace se velmi zkomplikovala a jen díky rozvaze našich nejužších funkcionářů, prezidenta Svobody, soudruha Dubčeka, Černíka a Smrkovského se poměry u nás začaly pomalu konsolidovat.
I přes tyto změny zemědělci dále poctivě pracovali, protože jsou si vědomi toho, že na nich závisí výživa národa a tu je třeba zajišťovat v každé době a v každé situaci.
(Následuje stav JZD a zemědělství.)
Bylo rozšířeno veřejné osvětlení až do Velmovic.

> Píše se rok 1968 a v kronice se objevuje tento krásný rudý tank.
>> Nesmí samozřejmě chybět ani známý článek z novin "Rozvahu a klid". Můžete si ho samozřejmě zvětšit a přečíst.

Pěkná ilustrace.
Rozvaha a klid ?

Rok 1969 Celý tento rok se vyznačoval úsilím vlády, ÚV KSČ a velké většiny všeho lidu dostat se z krize, do které jsme se dostali minulý rok. Již loňská listopadová resoluce ukázala cestu, po které je třeba jít, abychom znovu nastolili pořádek a odvrátili hrozící katastrofu.
Začaly mezi široké vrstvy obyvatelstva docházet informace o pravém stavu událostí loňského roku a každému, kdo to myslí s naší republikou dobře se otevíraly oči. Ukazovalo se, že vláda i ÚV dělaly vlastně politiku protisocialistickou a snažily se o to, abychom byli odtrženi od svých nejlepších přátel Sovětského svazu a ostatních socialistických států. Všichni poctiví občané přivítali proto dubnové plénum ÚV, kdy odešel z funkce Dubček a jako první tajemník byl zvolen G.Husák. Postupem času se ukázalo, že toto bylo správné rozhodnutí.
Byla dokončena výstavba prodejny Jednota.
V Kloužovicích byl dán do provozu nový třířadý vepřín.
Byla vystavěna nová konírna u kravína.
Byl uspořádán zájezd do Prahy na lední revui, dvoudenní zájezd do Krkonoš a třídenní zájezd do Rakouska.

> Fotografie staré prodejny potravin.
>> A toto je již nová prodejna Jednoty na návsi (dnes už však také neslouží svému účelu).

Stará prodejna.
Nová prodejna.

Rok 1970 Celková politická i hospodářská situace se u nás v tomto roce celkem stabilizovala. Vedení strany přistoupilo k očistě svých řad. V prvním pololetí proběhly pohovory se všemi členy strany. Hodně členů ze strany odešlo pro svoje velmi špatné přístupy a názory v letech 68-69. Odešlo též hodně hospodářských pracovníků ze svých funkcí a byli nahrazeni novými, naprosto spolehlivými a straně oddanými soudruhy, kteří i v tak kritické době, jaká předcházela, nezklamali dělnickou třídu a socializmus vůbec.
Hospodářská situace se zlepšila natolik, že se obchody znovu zaplnily zbožím a výroba se rozjela naplno.

Rok 1971 (Tradiční zpráva o počasí a činnosti JZD.)

Zpět na stránku KRONIKA.
Zpět na úvodní stránku.