ZVYKY A TRADICE V KLOUŽOVICÍCH - ZIMA

Novoroční běh - 1. ledna
Novoroční běh má vždy stejnou trasu: Chýnov-Kloužovice-Chýnov. Běží mladí, staří a stále platí, že není nutné vyhrát, ale zúčastnit se. Toho se držíme i my v Kloužovicích. Je sice pravda, že se do běhu na mnohdy zledovatělé silnici nepouštíme, ale zato účastníky běhu povzbuzujeme, co nám síly stačí. Navíc jim vždy připravíme občerstvení (chlebíčky,víno,šampaňské) a vytvoříme tu správnou atmosféru pro Novoroční běh (vánoční stromek,vánoční cukroví). Každého nového účastníka běhu povzbudíme na cestu dál.
Tak kdy už poběží?

<< Nenechte se zmást slunečníkem, jde o zvláštní druh sněžníku používaného na Novoroční běh.
Tímto se omlouváme panu V.K., který si myslel, že už doběhl do cíle a v Kloužovicích zůstal. Než se toto trapné nedorozumění vysvětlilo, ocitl se pan V.K. na posledním místě závodu. Žádáme tímto také paní J.K., aby se pro manžela co nejdříve dostavila, protože se mu v Kloužovicích natolik zalíbilo, že se dobrovolně odmítá vrátit domů.

Mikuláš - 6. prosince
V předvečer chodí průvod Mikuláše, anděla a čerta. S těmito pochůzkami je spjata nejenom řada písní a koled, ale i zvyků. Čert nikdy nenaděluje, ale má mít krásnou divokou masku. Dětem naděluje s příslušným napomenutím pouze anděl. Mikuláš má mít nějaké to jablíčko a nejvíc se zavděčí, má-li při sobě množství různých figurek, dřevěných hraček, píšťalek, nožíků i hrníčků, prostě všeho, co pak dává andělovi a pověřuje ho, aby to rozdal. Děti mají mít za oknem, pod polštářem, v síni, na klice punčošku ještě pro noční dárky od Mikuláše. Děti na Hané dostávaly pečivo formované do podoby figurek lidí a zvířat, v jihozápadních Čechách zase figurky ze sušených švestek.
Jeden z nejoblíbenějších svátků, hlavně u těch menších, protože vždy něco dostanou. A ti větší dostanou alespoň výprask od čertů, ale jen ti, co zlobili (což je téměř každý, takže se to nedá splést). Z vlastní zkušenosti můžu říct, že je to jeden z těch hodně vyčerpávajících svátků, protože obejít celou ves v masce čerta (kožich, řetězy, zvon... + mazání zevnitř, které se hojně užívá v každé chalupě) je věřte-nevěřte opravdu vysilující.
Jen tak mezi námi, ten třetí čert zleva netancuje, ale uklouznul po flašce od slivovice.
Na tuhle fotku se smí koukat jen ten, kdo už na čerty nevěří.

<< Jak vidíte, tak i čerti tancují.
< Anděl s ďáblem v těle. A nebo je to obráceně?

Nebojte se nás,jsme hodní.

<< Fotografie z Mikuláše 2002.
"Tak co Petříku, připravil sis pro Mikuláše nějakou písničku nebo básničku?"

Vánoce
S vlastním průběhem Vánoc je spojena řada zvyků. Kdo se na Štědrý den postil, viděl zlaté prasátko. Štědrovečerní stůl byl svátečně upraven a obložen symboly hojnosti a ochrany (chléb, jablka, ořechy, med aj.). S Vánoci je spojeno vánoční jmelí, s nímž se tehdy posvátně čarovalo. Křesťanské koledy se vázaly k Novému roku resp. k Vánocům, ale většinou se přednášely na den sv. Štěpána (26.12.). Koledování bylo původně zvykem univerzitních studentů, pak žáků městských škol (chodily s rektorem po domech), posléze pak škol hlavních a normálních a nakonec venkovské chasy. Koleda byla vyjádřením přání zdaru pro příští rok. Stavění jesliček je původu poměrně mladého. Předobrazem betlémů jsou gotické skříňky s voskovými figurkami nebo sicilské biblické scény. Na českém venkově se betlémy rozšířily počátkem 19. století a rychle zdomácněly. Vánoční stromek, jeden z nejhezčích a nejpoetičtějších symbolů Vánoc, je velmi mladým prvkem. První zprávy o něm v Evropě máme až z počátku 19. století. Užití stromků nebo větví však u nás mělo poměrně dlouhou tradici.
I v Kloužovicích jsou Vánoce svátkem klidu a především pospolitosti. Takže vždy po štědrovečerní večeři a po rozdání dárků sejdeme se všichni spolu a oslavíme Vánoce všichni najednou. Máme k tomu vše potřebné; ozdobený stromek, cukroví, vánoční náladu a to nám bohatě stačí. HLAVNĚ ŽE SE MÁME RÁDI !
Tak budeš jen lítat, nebo taky točit pivo.

<< Jedni ze zakladatelů tzv."žíznivých vánoc". Povšimněte si "kouzelné antigravitační pípy". Laik žasne, odborník se diví.
>> Dnes již používáme kromě sudu s pivem i staré osvědčené prostředky ke slavení Vánoc; například vánoční stromeček.

A jedem. Vánoce, vánoce přicházejí......


Zpět na stránku ZVYKY A TRADICE V KLOUŽOVICÍCH.
Zpět na úvodní stránku.