1940-1954

kronikář: Jan Vošta

Tato část kroniky je již stručnější, ale přesto obsahuje to nejdůležitější, co se v obci událo. Zachycuje především události 2. světové války a dobu několik let po ní.

Rok 1940 Naše země je okupována německou brannou mocí. Hitler se valí se svojí armádou přes Polsko, které dobil, dále na východ a věc se stává jasnější, že se připravuje k útoku na Rusko. Zatím v okupovaných státech (t.j. i u nás) lid trpí německým vykořisťováním. Vedle zatýkání, které provádějí, jmenovitě naší inteligence, kterou vraždí, některé ženy odvádějí do koncentračních táborů, provádějí u nás na vesnicích rekvisice přes obilí. Berou vše na co přijdou. Lid trpí a to zvláště lid chudý, jež má jen to, co dostane na lístky.

Rok 1941 Hitler po naší okupaci převalil se s armádou k hranicím země polské, v krátkém čase je porazil a v měsíci červnu přepadl Rusko. Válka se rozšiřuje a stává se válkou světovou.

Rok 1942 Hitler rychle pokračuje do nitra říše ruské. Rostou obavy, že Rusko bude poraženo a my budeme uvrženi do poddanství říše německé. Tento rok nebyly povoleny žádné nové stavby.

Rok 1943 Německá armáda už stojí u samé Moskvy a Stalingradu. Obavy vlastenecky smýšlejícího lidu jsou nezměrné. Naděje je dávána v účinném leteckém bombardování německých průmyslových měst anglickým letectvem.

Rok 1944 Mocné bombardování Německa ze strany Anglie a Spojených států Amerických a jejich vydatná pomoc ruské armádě způsobyla obrat ve válce. Hitlerův postup byl zadržen u Stalingradu a Moskvy a Hitler byl donucen k ústupu. Naděje na zadržení německé armády roste.

Rok 1945 Německá armáda je sevřena ze všech stran. Ustupuje tak rychle, že ústup německé armády a příchod Rudé armády dosáhl naší obce dne 5. května. Před tím prošlo naší obcí nejdříve evakuované civilní obyvatelstvo z východního Německa. Jeli s koňmi a ze 4. na 5. května přespali v různých částech obce. Ústup samotný německé armády nebyl ústup, ale zmatek úplný. Část rudého dělostřelectva se usadila na návsi a stala se zájmem všeho obyvatelstva.
Po osvobození naší vlasti byly provedeny volby národních výborů do obcí.

Rok 1946 V důsledku odsunu německého obyvatelstva z našeho pohraničí nastává osídlování jeho českým lidem z vnitrozemí. ( I z Kloužovic se odstěhovalo několik obyvatel.)

Rok 1947 Velké změny nastaly ve větších hospodářských usedlostech. Služebná chasa ze statků jeden po druhém odcházejí a na jejich místa nelze žádného získat. Ani pracovní úřad, který je zřízen v každém okresním městě, nikoho nechce přidělit.

Rok 1948 Nedostatek pracovních sil v zemědělství stále trvá.
Bylo vytvořeno strojní družstvo. Prostřednictvím jeho byl koupen traktor, který mnoho odlehčil zemědělcům práce.

Rok 1949 Pracovních sil je stále větší nedostatek. Musí vypomáhat děti školou povinné.
O žních uhodil blesk do stáje na hovězí dobytek. Okamžitě vypukl požár, ale díky okamžitému zásahu hasičského sboru vše dobře dopadlo. Dobrý zákrok byl oceněn i článkem v novinách.

Rok 1950 Letos bylo velmi suché počasí. V okolních vesnicích následkem sucha uhynulo mnoho dobytka.

Rok 1951 Byl opraven rybník na návsi. Napřed bylo bahno vyvezeno, pak dno rybníka prohloubeno, hráz rybníka rozkopána a kámen starý byl odvezen pryč. Hráz byla udělána z nového kamene, přivezeného z Pacovy Hory a dána na cement.

Rok 1952 Byla opravena okresní silnice Dobronice-Chýnov. Konečně byla dodělána spojovací cesta Kloužovice-Velmovice, která byla vydlážděna a povezena šutrem. Na této cestě bylo mnoho hodin odpracováno.
Po úpravě rybníka byla vpuštěna do něho kapří násada celkem 100 kusů.

Rok 1953 Dnem 1. června byl zrušen lístkový systém na potraviny, který trval od roku 1939. Nyní si každý koupí vše volně.
Téhož dne byla provedena změna platnosti koruny. Jmění do 5.000 Kč se krátilo 1:5, kdo měl více jak 5.000 dostal zbytek proplacen 1:50.

Rok 1954 Děti navštěvují školu v Chýnově. Tři žákyně studují na gymnáziu.
V únoru byl pořádán myslivecký ples v hostinci u Basíků. Byla velká návštěva.
V květnu byly volby do národního shromáždění. Všichni kandidáti prošli. V listopadu proběhly volby do národního výboru.
Byl rozšířen chýnovský hřbitov.

Zpět na stránku KRONIKA.
Zpět na úvodní stránku.